brama
Budownictwo i architektura Ogólne Bramy wjazdowe – rodzaje i konserwacja

Bramy wjazdowe – rodzaje i konserwacja

0 Comments
brama

Powstanie ogrodzeń zostało uwarunkowane towarzyszącą od zawsze człowiekowi, potrzebą zapewnienia sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwa. Wyznaczają granice naszej posesji, zapewniają poczucie intymności oraz chronią przed intruzami. Bardzo ważnym elementem ogrodzeń są bramy – początkowo dostrzegano w nich tylko aspekt użytkowy, z czasem stały się integralną częścią ogrodzenia. Zaczęto zwracać uwagę na ich wygląd, precyzję wykonania oraz reprezentacyjność. Nadal pełnią funkcję ochronną, ale są też wizytówką każdego domu i wyznacznikiem stylu właścicieli.

Lokalizacja bramy wjazdowej

Bramę wjazdową najczęściej umiejscawiamy we frontowej części ogrodzenia, w linii prostej od garażu, co umożliwia mieszkańcom bezproblemowy wjazd i wyjazd z posesji. Szerokość bramy powinna wynosić minimum 2,4 m. Na jej rozmiar ma wpływ między innymi szerokość działki – na wąskiej parceli brama przesuwana może się nie zmieścić, ponieważ jej skrzydło nie będzie miało gdzie się przemieszczać. Jeżeli decydujemy się na bramę skrzydłową, weźmy pod uwagę długość naszego podjazdu – brama oraz furtka muszą otwierać się do wewnątrz posesji.

Z jakiego materiału?

Surowcami najczęściej wybieranymi do budowy bram są drewno i metal – zarówno jeden i drugi ma szerokie grono miłośników, którzy cenią je z naturalność, estetyczny wygląd oraz łatwość konserwacji.

  • Bramy drewniane – idealnie odnajdują się zarówno pośród wiejskiej, jak i miejskiej architektury. Warunkiem ich trwałości jest wybór odpowiedniego drewna, jakość wykonania oraz konserwacja. Zastosowane do ich budowy drewno musi być zdrowe i zabezpieczone przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych, wilgocią, grzybami oraz owadami. Najczęściej wykonuje się je z drewna sosnowego lub świerkowego – jest to spowodowane przede wszystkim powszechną dostępnością, niewygórowaną ceną oraz dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Bramy wykonane z drewna są cenione za piękny, naturalny i ponadczasowy wygląd oraz łatwość konserwacji.
  • Bramy z metalu – cechuje je różnorodność wzorów, są cenione za kunszt i precyzję wykonania oraz trwałość. Aby jak najdłużej cieszyć się jej nieskazitelną prezencją pamiętajmy o ochronie metalu przed korozją. Należy liczyć się jednak z wysoką ceną bramy wykonanej z metalu, ale jest rozwiązanie, które zadowoli nawet wymagających klientów.
  • Metal + drewno – świetnie wygląda też oryginalne połączenie metalu i drewna – deski umieszczone są poziomo, pionowo lub skośnie w stalowej ramie, która tworzy dla nich oparcie.

Rodzaje bram:

  • bramy skrzydłowe – jedno lub dwa skrzydła zostają przytwierdzone do słupków. Otwierane do wewnątrz. Ich szerokość nie powinna przekraczać 3 metrów. Są polecane w przypadku wąskich parceli, gdyż otwierając się na ogrodzenie wykorzystują optymalną do uzyskania przestrzeń przejazdu.
  • bramy przesuwane na szynie – skrzydło bramy porusza się na rolkach po szynie, która umieszczona jest w ziemi. Należy pamiętać o usuwaniu z szyny zabrudzeń, które mogłyby zakłócać pracę bramy.
  • bramy przesuwane samonośne – skrzydło nie dotyka podłoża, jest zawieszone nad ziemią. Brama w takiej formie jest dłuższa, ponieważ jest przedłużona o tak zwaną przeciwwagę.

Bramy z napędem

Chociaż nadal często można spotkać bramy otwierane ręcznie, w nowoczesnym budownictwie stosuje się wygodniejsze bramy z napędem, które otwieramy i zamykamy nie wysiadając z samochodu. Zautomatyzować możemy bramę przesuwaną, jak i skrzydłową. Skrzydła takiej bramy są najczęściej wykonane w całości ze stali lub są w formie ramy z wypełnieniem z drewnianych sztachet. Napęd możemy zastosować przy bramach w całości wykonanych z drewna, ale należy wziąć pod uwagę ciężar siłowników – najlepiej zamiast słupków drewnianych, których zadaniem jest podtrzymanie konstrukcji zastosować te wykonane z betonu lub stali. Gdy mamy pewność, że konstrukcja bramy jest wytrzymała, wybieramy rodzaj siłowników i doprowadzamy prąd do ich zasilania. Siłowniki przytwierdzamy do skrzydła bramy, do słupka nośnego lub też cały mechanizm możemy ukryć pod powierzchnią ziemi – widoczna jest tylko oś napędzająca skrzydło bramy. Na linii bramy warto zainstalować też fotokomórkę, która zareaguje odwróceniem kierunku ruchu skrzydła bramy, gdy na linii jej światła stanie przeszkoda. Jest to przydatna funkcja, gdyż chroni przed przyciśnięciem przez skrzydło bramy.

Konserwacja bramy

Zamontowana w odpowiedni sposób i regularnie konserwowana brama wjazdowa będzie służyła przez wiele lat. Pamiętajmy o zabezpieczaniu elementów drewnianych  – najlepiej poprzez czyszczenie oraz stosowanie preparatów chroniących drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Bramy wykonane z metalu zabezpieczamy preparatami antykorozyjnymi. Zapewnią one ochronę przed wysokimi i niskimi temperaturami oraz wodą i opóźnią proces starzenia się metalu. Należy pilnować też, aby  mechanizm zastosowany przy bramach z napędem był w idealnym stanie. Przy bramie przesuwanej ważne jest usuwanie z szyny gromadzącego się piasku, liści i śniegu, które mogą zablokować bramę. Więcej wskazówek na twardowski.biz.pl.

Bramy dwuskrzydłowe są mniej kłopotliwe, ale pamiętajmy, aby nie używać ich do odgarniania śniegu z wjazdu, gdyż może dojść do przeciążenia zawiasów i zniszczenia mechanizmów napędu.

Related Post